День пам’яті жертв політичних репресій

2022-05-15

Пам’ятна дата встановлена Указом Президента України 2007 року на 3-ю неділю травня в знак шанування жертв масових політичних репресій, які загинули або постраждали в Україні.

Це День пам’яті і скорботи ...

/Files/images/22gif/репрес.gif


Головним наслідком масових репресій було фізичне винищення активної та інтелектуальної частини нації та моральне розтління тих, кого терор не торкнувся.
За розмахом знищення населення власної країни сталінський терор не знає собі рівних у світовій історії. Він залишився у пам’яті людства під назвою Великого Терору.
Масові репресії і розкуркулення, що здійснювалися в СРСР в 1930 — 50-і рокиз точки зору міжнародного права є злочинами, які нічим не відрізняються від злочинів нацистської Німеччини ікласифікуються міжнародним законодавством як злочини проти людяності.
У цей час жертвами репресій стали понад 2,5 мільйони.

Сталінський режим нищив Україну з особливою ретельністю і масштабністю. На українській землі здійснювалося планомірне знищення українства взагалі. З 1927 по 1990 рік в Україні тільки офіційно задукоментовано 1 млн. 67 тис. 355 репресованих./Files/images/22gif/забут.gif

Розкуркулювання. Проведенню колективізації на селі заважало заможне селянство і тому Сталін закликав до «ліквідації куркульства як класу». Розкуркулювання сягнуло апогею взимку 1929/1930 рр. Найпоширенішою його формою стала депортація. Сотні тисяч селян разом із сім'ями виганяли з домівок, саджали у товарні потяги й вивозили за тисячі кілометрів на Північ, де їх скидали серед пустелі, нерідко без їжі та притулку.

Понад 2 мільйони 800 тисяч осіб стали жертвами розкуркулення й депортацій з України, що тривали протягом 1935-1951 рр. Багато з них, особливо дітей, загинули.

Штучний Голодомор 1932—1933 рр. -став найстрашнішим засобом нищення українського селянства. Внаслідо кяког ов Україні загинуло близько 5 млн чоловік, або близько 25 % сільського населення.30 жовтня 1932 р .Молотов оголосив "зобов'язання" України за хлібозаготівельним планом 282 млн пудів - з селян вимагалось додатково витиснути стільки ж, - скільки вже було заготовлено з червня по жовтень (261 млн. пудів).

Чистка військових кадрів: був повністю знищений штаб Київського військового округу на чолі з Й. Якіром, репресовано 150 чоловік командного складу Харківського військового округу на чолі з І .Дубовим... Репресії проти командного складу викликали гостру нестачу кадрів в армії. Напередодні війни лише 7% командирів мали вищу військову освіту.

/Files/images/22gif/1.gif Розстріляне відродження -знищення радянською владою цілого покоління української інтелігенції.

З особливою нещадністю тоталітарна система нищила і нівечила духовну еліту нації - академіка Агатангела Кримського, поетів Миколи Вороного та його сина Марка, неокласиків Миколи Зерова, Михайла Драй-Хмари, Павла Филиповича, арешт органами ДПУ Максима Рильського, 10 років табірних поневірянь Остапа Вишні, Бориса Антоненка-Давидовича, Зінаїди Тулуб, Івана Іванова, переслідування Олександра Довженка, Володимира Сосюри, Юрія Яновського. І це далеко не весь перелік трагічних доль української інтелігенції.

Висвітлено масові репресії проти співробітників Народного комісаріату освіти, Українського науково-дослідного інституту педагогіки, професорів та викладачів, працівників відділів освіти, вчителів загальноосвітніх шкіл. Біографічні нариси написано за матеріалами архівно-кримінальних справ та періодичних видань 1930-х рр., службових анкет репресованих педагогів.

/Files/images/22gif/0.gif Лісова зона поблизу с. Биківня є найбільшим в Україні похованням жертв комуністичних політичних репресій. Биківня – селище, розташоване на околиці Києва, де у 1930-х – на початку 1940-х років у таємній обстановці чинилися масові поховання осіб, репресованих і страчених у Києві органами НКВС. За даними науковців, у Биківні поховано 100-120 тисяч репресованих.

Жертвами сталінських репресій став цвіт української нації- молоді та середнього віку люди, які ще створили б неоціненні духовні скарби, володіючи якими, українці стали б урівень з іншими цивілізованими народами. Сама присутність таких людей у суспільстві зробила б його кращим.Фактично нищівний тоталітарний сталінський режим змінив націєтворчий хід української історії.

Кiлькiсть переглядiв: 161

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.