День пам'яті жертв Голодомору в Україні

2019-11-23

/Files/images/2016/picturepicture11169.gif
Масовий голод, що охопив в 1932—1933 роках величезні території СРСР, і в тому числі територію Української РСР, привів до величезних людських жертв. Цей сумний період в житті України прийнято вважати «Великим Голодомором 32/33 років».

У 1931 році на п'яти територіях Радянського Союзу: Західному Сибіру, ​​Казахстані, Середньому Уралі та Поволжі внаслідок посухи було зібрано зерна, менше ніж цього вимагалося для потреб цих територій. Ця подія була передоднем голоду в Україні, так як значно скоротило зернові ресурси країни Рад. Керівництво СРСР продовжувало некомпетентну політику загальної колективізації, а також не припинило експорт зерна врожаю 1931 року, чим ще більше погіршило ситуацію — в 1932 році стався ще більш величезний спад виробництва зерна та інших продуктів харчування, тепер вже на «житницях» країни: Україні і Кубані .До осені 1932 року, СРСР став відчувати серйозні труднощі із забезпеченням жителів деякої частини міст продуктами харчування. А до весни 1933 року, труднощі із забезпеченням продовольством охопили всю країну. Голод охопив райони: Західного Сибіру, ​​Середнього Уралу, райони Поволжя і Центральний чорноземний округ. Найважча ситуація склалася в Україні, на Кавказі та у Казахстані. У селян забирали практично всі запаси продовольства. Позбавлені продуктів харчування, вони не могли дотягнути до нового врожаю. Хоча керівництво компартії УРСР постійно зверталася з проханнями до Сталіна скоротити план по хлібу і припинити "продрозкладки", керівництво країни не пішло на поступки і ввело страту за крадіжку колгоспної власності і закон «про колоски», по якому за кожен віднесений з поля колосок покладався рік тюремного ув'язнення. Для проведення "продрозкладок" в села України були відряджені 112 тис. членів партії, абсолютно не розуміючих проблем села. На початку 1933 року смерть від голоду прийняла масовий масштаб, примітно, що облік померлих людей припинили в квітні 1933 року. Але навіть з урахуванням цих «куцих» зведень, кількість померлих від голоду за 4 місяці 1933 року склала — 2 420 100 чоловік, а також офіційно зареєстровано 2,5 тисячі випадків канібалізму.За уточненими даними українських істориків, число українців, померлих від голоду в 32/33 роках, становить — 7 200 000 осіб, за оцінками російських фахівців в Казахській РСР в цей період померло 2 млн. чоловік, в Киргизькій РСР і РРФСР — 2/2, 5 мільйонів чоловік. Голод вдалося локалізувати лише до початку 1934 року.Організація Об'єднаних Націй визнала голод 1932/33 років трагедією народу України та інших братніх республік Радянського Союзу.

Указом другого Президента України Л.Д. Кучми від 31.10.2000 року, «День пам'яті жертв Голодомору» отримав назву «День пам'яті жертв Голодомору та політичних репресій», а третій президент України В.А. Ющенко 21.05.07 року видав указ, в якому говорилося, що ці дві назви рознесені в часі. Так,«День пам'яті політичних репресій» відзначається кожну третю неділю травня . «День пам'яті жертв Голодомору» відзначається в четверту суботу листопада.

Кiлькiсть переглядiв: 159

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.